Dlaczego samochody z Anglii sa tanie

Używane auta z Anglii (z kierownicą po prawej stronie) są znacznie tańsze niż ich odpowiedniki z kierownica po lewej stronie. Przykładowo 10 letnie BMW serii 5, które w wersji dla ruchu prawostronnego kosztuje około 30000 zł w wersji z kierownicą „po niewłaściwej stronie” kupimy już za mniej niż 20000 zł. Dlaczego tak jest?

volvo-xc70-anglik
image-508
Ruch lewostronny (anglosaski) jest zdecydowanie mniej popularny na świecie niż ruch prawostronny. Z ruchu lewostronnego korzystają oprócz Anglii również Irlandia, Japonia, Australia oraz Cypr. Są to kraje bogate. A gdzie te bogate kraje mają się pozbywać starych, kosztownych w eksploatacji oraz szkodliwych dla środowiska aut? Mogą to robić… praktycznie na cały świat. Dlatego auta przystosowane do ruchu lewostronnego, z kierownicą po prawej stronie są tańsze.

Być może już nie długo…

Ruch lewostronny jest stosowany również… w Indiach, gdyż kraj ten był pod władzą brytyjczyków od 1858 aż do 1947 roku. Ten intensywnie rozwijający się kraj obecnie nie stanowi jeszcze mocnej pozycji na liście importerów aut używanych (na 1 samochód w Indiach przypada kilkadziesiąt osób, w Polsce 2 osoby). Mimo, że w indiach jest ponad 30 razy więcej razy ludzi niż w Polsce całkowita ilość samochodów jest bardzo podobna (dane z 2016 roku). Jednakże, w momencie gdy kraj ten się rozwinie, a obywatele staną się bogatsi bardzo prawdopodobnym jest, że Indie staną się olbrzymim importerem aut używanych mi. z Anglii i Japonii. Wtedy auta z kierownicą po prawej stronie przestaną być tanie.

Polityka władz Wielkiej Brytanii wobec starych samochodów

Warto również wspomnieć, że polityka władz Wielkiej Brytanii jest nieprzychylna starym samochodom, szczególnie z dużymi silnikami. Władze nie chcą takich aut na swoich drogach gdyż:

  • emitują więcej zanieczyszczeń
  • mogą powodować zagrożenie na drodze (im mniej szybkich aut tym bezpieczniej)
  • ich właściciele osiągają na laurach, nie rozwijają się zawodowo (stać mnie na 4.0 więc nie muszę zmieniać pracy na lepszą)

Jedna myśl nt. „Dlaczego samochody z Anglii sa tanie

  1. Ani

    Prawda jest taka, że w UK jest bardzo niska kultura techniczna. Tam się jeździ na oponach aż do druta, zawieszenia się nie wymienia. Na przeglądzie przymykają oko jak przyjedzie ładna dziewczyna…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *