TSI + LPG

Golf 1.2, 1.4 TSI, Octavia 1.4 TSI czy Passat 1.8 TSI to coraz częsciej spotykane na polskich drogach samochody. Samochody te są ekonomiczne, jednak często użytkownicy tych aut pytają o możliwość zainstalowania LPG do tych aut.

Dlaczego to nie takie łatwe?

Silniki TSI, oprócz tego że posiadają turbodoładowanie – które nie wyklucza zastosowania instalacji LPG – posiadają bezpośredni wtrysk paliwa. W takim rodzaju zasilania benzyna dostaje się bezpośrednio do cylindrów a nie do kolektora ssącego. Popularne dziś instalacje gazowe podają gaz LPG do kolektora ssącego. Przeróbka tych silników na gaz jest więc cofnięciem się w przeszłości w sposobie ich zasilania. Co więcej, silniki te nie bardzo mogą pracować bez pracy wtryskiwaczy benzynowych, które zapiekają się gdy nie pracują. Popularne instalacje gazu o wtrysk pośredni – te które kosztują do 4000 zł – działają w taki sposób że podczas jazdy na gazie jest podawana również benzyna.

Czy da się założyć bezpośredni wtrysk gazu?

Oczywiście istnieją instalacje bezpośredniego wtrysku gazu. Są one jednak dużo droższe niż popularne instalacje IV generacji z wtryskiem pośrednim. Takie instalacje występują seryjnie w VW oznaczonych skrótem „EcoFuel” (mi. ).

2 myśli nt. „TSI + LPG

 1. Lukass

  w moim 1.4 TSI mam instalacje firmy Auto Gaz Centrum z centralą zenit pro direct
  i wtryskiwaczami Matrix HS.Dzięki dedykowanej konfiguracji tego oprogramowania
  możliwy jest szybki montaż i łatwa diagnostyka w przypadku wystąpienia błędów.
  Po przez zastoswanie ciągłego wtrysku małych dawek benzyny , pompa paliwa się
  nie zaciera.

  Odpowiedz
  1. Goran

   Dawkowanie benzyny podczas pracy na LPG nie służy pompie paliwa, która i tak się nie zatrze bo w normalnej instalacji czwartej generacji i tak pompa pracuje cały czas a paliwo wraca powrotem. Dawkowanie benzyny ma ochraniać wtryskiwacze benzynowe przed zapieczeniem. W silnikach z bezpośrednim wtryskiem benzyny, jakim jest silnik 1.4 TSI wtryski masz bezpośrednio w komorze spalania. Muszą być stale chłodzone by nie uszkodziły się od temperatury jaka panuje podczas suwu pracy.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *