Zakup auta z kratką w 2014 roku

Od stycznia 2014 najprawdopodobniej powróci odliczenie 100% podatku VAT od samochodów z kratką, czyli popularnych kombi z kratką za tylnymi siedzeniami, które kiedyś były traktowane tak samo jak samochody dostawcze i być może od 2014 znowu tak będą traktowane.

Co to oznacza dla osób prowadzących DG?

Do tej pory przedsiębiorca kupujący samochód za 80 000 zł mógł odliczyć jedynie 60% podatku VAT i maksymalnie 6 000 zł, w tym przypadku 6 000 zł.

Teraz, po zmianach będzie to około 15 000 zł!

2 komentarze do “Zakup auta z kratką w 2014 roku

 1. FJDE

  Sprytnie. Ludzie nabiorą aut, które są za duże do prowadzenia działalności takiej w której trzeba wozić jedynie jedną osobę i zero bagażu i takie które więcej palą: przykład zamiast Peugeot 3008 1.6 VTI który pali 7-8 litrów zamiast zgrabnego Peugeot – 208 1.4 VTi który zadowoli się 2 litrami mniej i odliczą sobie DZIŚ parę tysięcy VAT-u więcej a zapłacą dużo więcej za paliwo, które jest objęte podatkiem akcyzowym no i VAT-u od paliwa nie odliczą bo niedługo będzie można zaledwie 50% nie ważne czy ma się kombi z kratką, coupe czy kabriolet.

  Dodatkowo zamiast jeździć na wakacje we dwoje małym autkiem z ukochana kobietą, kobieta zauważy że jest kombi przez co pomyśli sobie: przydałoby się dziecko. No i przedsiębiorca zapłaci 200 czy 300 tysięcy za dziecko nie pamiętam ile… by pracowało na emerytury i płaciło w Polsce podatki :]

  Odpowiedz
  1. Arkadiusz

   Niedługo to na cele odliczania VAT-u będzie trzeba rejestrować specjalnie samochód w US i prowadzić rejestr przebiegu co jest poprostu czystą paranoją bo kto będzie notował „trasy” po 10 km :/

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 1 =