8 przyczyn, które sprawiają że bardzo trudno kupić dobry używany samochód

Amatorzy używanych samochodów bardzo często narzekają na samochody, które są oferowane w ogłoszeniach. Bardzo często słyszymy narzekania, że wszystkie używane samochody to tzw. „szroty”. Dlaczego tak jest? Czy osoby kupujące używane auta są zbyt wymagające czy po prostu istnieją jakieś obiektywne przyczyny, przez które zakup dobrego używanego samochodu graniczy z cudem?

Kto mało jeździ ten samochód rzadko zmienia

To prawda. Osoby, które przejeżdżają 15 tysięcy rocznie albo mniej zazwyczaj kupują jeden samochód raz na 10 lat. Natomiast osoby, które jeżdżą po 40 tysięcy rocznie zmieniają samochody jak rękawiczki, co rok, dwa a maksymalnie po 5-ciu latach. Z tego względu na rynku samochodów używanych statystycznie będzie pochodziła od osób, które robią duże przebiegi.

Największą sprzedaż mają samochody tuż po premierze: najwięcej jest więc najstarszych roczników

Większość kupujących mając do wyboru 2 nowe samochody, jeden produkowany od 4-rech lat a drugi „nowy model”, który właśnie wszedł na rynek wybierze ten drugi. Prawie każdy producent odczuwa spadek sprzedaży w kolejnych latach od premiery.

Jeśli chcemy więc kupić samochód, który był produkowany w latach od 2005 do 2010 to najwięcej egzemplarzy na rynku aut używanych znajdziemy z 2005 i 2006 roku.

Samochody bardzo dobrze wyposażone dużo częściej są sprzedawane na części

Jeśli dobrze wyposażona „perełka” z elektrycznymi fotelami, skórzaną tapicerką, kamerami cofania, pakietem stylistycznym, reflektorami biksenonowymi  i innymi opcjami ulegnie wypadkowi najczęściej najbardziej opłacalna jest sprzedaż takiego pojazdu na części niż naprawa. Rzadkie wyposażenie dodatkowe bardzo dobrze się sprzedaje na rynku wtórnym, z kolei naprawa karoserii z pakietem stylistycznym będzie dużo droższa niż samochodu pozbawionego tego dodatku.

Kupię sobie 2.0 zrobię chipa i będę miał jak 2.5…

Tak jak wyżej myśli wiele osób kupujących nowe samochody. W czasach gdy moc w bardzo wielu modelach możemy zwiększyć programowo wiele osób decyduje sie na zakup słabszej wersji by wykonać chiptuning. Z kolei kupujący używany samochód naiwnie szuka auta, które nie miało chip tuningu.

Po dobre używane auto ustawiają się kolejki jak na Poloneza w PRL

Jeśli ktoś – szczególnie w Polsce – kupi nowy samochód i mało nim jeździ a samochód nie bierze udziału w żadnej kolizji wieść rozchodzi się bardzo szybko po okolicy. Do takiego samochodu z reguły od razu aspiruje już kilku kupujących… na próżno szukać go w ogłoszeniach, być może nigdy się tam nie pojawi.

Używane auto w rozliczeniu za nowe w salonie

Bardzo często osoby wymieniające samochody regularnie oddają do salonu swój stary samochód. Powód? Niechęć mrożenia gotówki na kilka tygodni, brak czasu na samodzielną sprzedaż pojazdu, brak przyjemności obcowania z osobami z niższej klasy społecznej kupującej używane samochody? Powodów może być bardzo wiele.

Wymieniam samochód na nowszy… bo starszy wymaga inwestycji

Bardzo często powodem zmiany auta nie jest nie tylko chęć zakupu nowszego modelu. Bardzo często wymieniamy samochód na nowszy jeśli w starym musimy dokonać kosztownych napraw: np. remontu generalnego automatycznej skrzyni biegów, wymiany filtra cząstek stałych albo musimy wymienić wszystkie elementy w zawieszeniu. Natomiast kupujący, niemalże na przekór szuka samochodu, do którego nie dołoży ani grosza…

Wymieniłem samochód, bo starszy… rozwaliłem

Dla osoby, która jeździ samochodem wprost z salonu jazda autem po gruntownej naprawie blacharskiej byłabym tym czym dla posła pobieranie pensji minimalnej. Zazwyczaj osoby przyzwyczajone do samochodu fabrycznie nowego po wypadku sprzedają go. To dlatego tak wiele jest samochodów powypadkowych na rynku aut używanych.

3 komentarze do “8 przyczyn, które sprawiają że bardzo trudno kupić dobry używany samochód

 1. Darek

  Kiedyś miałem ochotę kupić używane auto. Pracuję w firmie informatycznej – żeby nie było że mało zarabiam jestem programistą PHP – i jak słyszę moich kumpli to odechciewa mi się auta używanego.

  Jeden z nich jest miłośnikiem Mercedesa. Chce sobie kupić CLS. Ma miernik grubości lakieru, ogląda każdy samochód u mechanika, widział już chyba z 10 egzemplarzy. Ostatnio jechał 400 km żeby zobaczyć jednego CLS-a okazało się że miał kiedyś rozwalony cały prawy bok. Drugi natomiast szuka Porsche 911. Niestety jego poszukania są również mało owocne.

  Gdy brałem mojego Sirocco na kredyt to się ze mnie śmiali. Że Volkswagen, że tylko 160 KM, że przedni napęd… teraz ja się z nich śmieje że dla nich jedyną ambicją życiową jest zakup używanego samochodu w idealnym stanie.

  Odpowiedz
 2. YTN

  Mam już 3-ci z rzędu używany z Niemiec. Naprawdę złego słowa nie mogę powiedzieć a to samochody kupowane bez doradców, których zawsze jest w koło brak gdy jest okazja. Aha zawsze kupuje samochody prawie najtańsze z danego rocznika z ogłoszeń w internecie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

47 − 45 =