Czy auta na gaz są bezpieczne?

Jazda na gazie jest prawie dwukrotnie tańsza niż na benzynie. Często zadajemy sobie pytanie czy za tańsze tankowanie nie przepłacimy własnym życiem.

Butla gazowa łatwo nie wybuchnie, ale może wywołać inne szkody!

Wiele kontrowersji wzbudza wśród posiadaczy samochodów wożenie butli z gazem w bagażniku bądź w miejscu koła zapasowego. Wbrew pozorom wybuch takiej butli jest praktycznie niemożliwy. Grubość ścianki butli LPG to minimum 3 mm. Butla jest wykonana ze stali, która zachowuje sprężystość i plastyczność nie ulega tak łatwo rozerwaniu. W praktyce w przypadku zderzenia butla niszczy wszystko wewnątrz samochodu ale sama nie ulegnie uszkodzeniu. Z tego też względu odradzamy instalowanie butli gazowych w małych samochodach jeśli przewozimy często na tylnym siedzeniu dzieci. W przypadku zderzenia w tył samochodu butla gazowa może uszkodzić tylne oparcia i zabić pasażerów. Mowa tu o LPG w autach z segmentu mini, tj. np. Fiat 500, Hyundai i10, Seat Mii, Škoda Citigo, Toyota Aygo, Peugeot 108, Renault Twingo, Volkswagen up! Sama butla gazowa jest bezpieczniejsza niż zbiornik benzyny!

Połączenia przewodów LPG pod maską stanowią niewielkie zagrożenie

Łatwo może dojść do zapalenia samochodu w przypadku wycieku pod maską gazu, jeśli dodatkowo gdzieś pojawi się iskra np. z przewodów zapłonowych. Dlatego połączenia powinny te być wykonane na dobrej jakości wężach gazowych włączonych za pomocą solidnych opasek. A dodatkowo okresowo kontrolowane, najlepiej przynajmniej raz w miesiącu przez właściciela. Jeśli ktoś więc boi się otwierać maskę samochodu odradzamy LPG.

Auta z gazem są prawie tak samo bezpieczne jak te na benzynę. Choć pod względem niebezpieczeństw związanych z paliwem daleko im do samochodów z silnikiem diesla.

1 komentarz do “Czy auta na gaz są bezpieczne?

 1. Marian

  Strach go gazu jest w tym kraju nieuzasadniony. Co uchodzi za najstraszniejszą formę ogrzewania domu? Oczywiście kotły gazowe! Dlaczego? Bo są na gaz!

  A czemu? Bo gaz wybuchnie!

  Nikt jednak nie widzi możliwości zatrucia się tlenkiem czadu z pieca kaflowego czy kominka.

  Notabene dlaczego w samochodowych instalacjach LPG nie montuje się pod maską czujnika gazu????

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

75 − = 69