Dlaczego samochody z Anglii sa tanie

Używane auta z Anglii (z kierownicą po prawej stronie) są znacznie tańsze niż ich odpowiedniki z kierownica po lewej stronie. Przykładowo 10 letnie BMW serii 5, które w wersji dla ruchu prawostronnego kosztuje około 30000 zł w wersji z kierownicą „po niewłaściwej stronie” kupimy już za mniej niż 20000 zł. Dlaczego tak jest?

volvo-xc70-anglik
image-508
Ruch lewostronny (anglosaski) jest zdecydowanie mniej popularny na świecie niż ruch prawostronny. Z ruchu lewostronnego korzystają oprócz Anglii również Irlandia, Japonia, Australia oraz Cypr. Są to kraje bogate. A gdzie te bogate kraje mają się pozbywać starych, kosztownych w eksploatacji oraz szkodliwych dla środowiska aut? Mogą to robić… praktycznie na cały świat. Dlatego auta przystosowane do ruchu lewostronnego, z kierownicą po prawej stronie są tańsze.

Być może już nie długo…

Ruch lewostronny jest stosowany również… w Indiach, gdyż kraj ten był pod władzą brytyjczyków od 1858 aż do 1947 roku. Ten intensywnie rozwijający się kraj obecnie nie stanowi jeszcze mocnej pozycji na liście importerów aut używanych (na 1 samochód w Indiach przypada kilkadziesiąt osób, w Polsce 2 osoby). Mimo, że w indiach jest ponad 30 razy więcej razy ludzi niż w Polsce całkowita ilość samochodów jest bardzo podobna (dane z 2016 roku). Jednakże, w momencie gdy kraj ten się rozwinie, a obywatele staną się bogatsi bardzo prawdopodobnym jest, że Indie staną się olbrzymim importerem aut używanych mi. z Anglii i Japonii. Wtedy auta z kierownicą po prawej stronie przestaną być tanie.

Polityka władz Wielkiej Brytanii wobec starych samochodów

Warto również wspomnieć, że polityka władz Wielkiej Brytanii jest nieprzychylna starym samochodom, szczególnie z dużymi silnikami. Władze nie chcą takich aut na swoich drogach gdyż:

  • emitują więcej zanieczyszczeń
  • mogą powodować zagrożenie na drodze (im mniej szybkich aut tym bezpieczniej)
  • ich właściciele osiągają na laurach, nie rozwijają się zawodowo (stać mnie na 4.0 więc nie muszę zmieniać pracy na lepszą)

1 komentarz do “Dlaczego samochody z Anglii sa tanie

  1. Ani

    Prawda jest taka, że w UK jest bardzo niska kultura techniczna. Tam się jeździ na oponach aż do druta, zawieszenia się nie wymienia. Na przeglądzie przymykają oko jak przyjedzie ładna dziewczyna…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 32 = 35